

| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 220 µF |
| Voltage Rating (DC) | 6.3 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 1.2 Ω |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Schedule B | 8532210050 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 years ago) |
| Type | Molded |
| Tolerance | 10 % |
| Height - Seated (Max) | 2.3 mm |
| Voltage Rating | 6.3 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Features | General Purpose |
Stock: 4909
Distributors
pcbx
Unit Price$0.51901
Ext.Price$0.51901
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.51901 | $0.51901 |
| 10 | $0.32722 | $3.27220 |
| 25 | $0.28724 | $7.18100 |
| 50 | $0.25215 | $12.60750 |
| 100 | $0.22907 | $22.90700 |
| 300 | $0.20865 | $62.59500 |
| 500 | $0.19005 | $95.02500 |
| 1000 | $0.17797 | $177.97000 |
